Skip to main content

Combined Arms Research Library Digital Library

Add or remove other collections to your search:



Narrow your search by:



Date-Created

Creator

Subject

You've searched: All Collections

  • All fields: 2005-12-08
(6 results)



Display: 20

    • Interview with COL Ted Martin

    • COL Ted Martin
    • Colonel Ted Martin with the 4th Infantry Division had two assignments in Operation Iraqi Freedom. First, he commanded the 1st Squadron, 10th Cavalry, and then at the end of June 2003 transitioned to be the operations officer (G3) for the 4th...
    • Interview with LTC Rod Coffey

    • LTC Rod Coffey
    • Lieutenant Colonel Rod Coffey was the operations officer of 2-7 Infantry and then battalion executive officer of 3-7 Infantry - part of 1st Brigade, 3rd Infantry Division - and in this interview he relates his experiences in Operation Iraqi Freedom...
    • Interview with MAJ Brian Pearl

    • MAJ Brian Pearl
    • Major Brian Pearl was a battalion operations officer and later the operations officer for the 2nd Brigade, 101st Airborne Division. After deploying to Iraq in March of 2003, he was located in Al Kifl, An Najaf, Karbala, Iskandariyah, Baghdad, Al...
    • Interview with MAJ Brian Kerns

    • MAJ Brian Kerns
    • A cavalry team chief with 4th Brigade, 87th Division (Training Support), Fort Stewart, Georgia, Major Brian Kerns conducted training and assisted the mobilization of National Guard units deploying to Afghanistan and, later, Iraq from April 2002...
    • Interview with COL J. Mike Murray

    • COL J. Mike Murray
    • Colonel John "Mike" Murray served as commander of the 3rd Brigade Combat Team of the 1st Cavalry Division in Iraq from March 2004 to March 2005. His area of responsibility began as the Green Zone (later called the International Zone) and included...
    • Interview with COL David C. Martino

    • COL David C. Martino
    • Colonel David C. Martino was the division artillery (DIVARTY) commander for the 101st Airborne Division (Air Assault) in Mosul, Iraq from July 2003 until February 2004. During this time, the DIVARTY was primarily responsible under the Army of...

QuickView

Display a larger image and more item information when the pointer pauses over a thumbnail
 

Layout options:

Select the collections to add or remove from your search
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
 
OK